YAGEO SMD1210B110TFT
Part No.:
SMD1210B110TFT
Manufacturer:
YAGEO
Package:
1210 (3225 Metric), Concave
Datasheet:
SMD1210B110TFT.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 8V 1.1A 1210
Shipping
SMD1210B110TFT Specifications
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
1210 (3225 Metric), Concave
Series:
SMD1210
Voltage - Max:
8V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.1 A
Current - Trip (It):
2.2 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
300 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
210 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.033" (0.85mm)