YAGEO SMD1210B010TF
Part No.:
SMD1210B010TF
Manufacturer:
YAGEO
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1210 (3225 Metric), Concave
Datasheet:
SMD1210B010TF.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 100MA 1210
Shipping
SMD1210B010TF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
1210 (3225 Metric), Concave
Series:
SMD1210
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Current - Trip (It):
300 mA
Current - Max:
10 A
Time to Trip:
1.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
800 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
5 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)