Littelfuse Inc. SMD1206P150TFA
Part No.:
SMD1206P150TFA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet:
SMD1206P150TFA.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 6V 1.5A 1206
Shipping
SMD1206P150TFA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
1206 (3216 Metric), Concave
Series:
POLY-FUSE®, SMD1206
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
6V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.5 A
Current - Trip (It):
3 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
1 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
120 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)