YAGEO SMD1206B075TF/13.2
Part No.:
SMD1206B075TF/13.2
Manufacturer:
YAGEO
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet:
SMD1206B075TF/13.2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 13.2V 750MA 1206
Shipping
SMD1206B075TF/13.2 Specifications
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
1206 (3216 Metric), Concave
Series:
SMD1206
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
13.2V
Current - Hold (Ih) (Max):
750 mA
Current - Trip (It):
1.5 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
200 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
90 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
350 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.063" (1.60mm)