Littelfuse Inc. SMD100F-2018-2
Part No.:
SMD100F-2018-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
2-SMD
Datasheet:
SMD100F-2018-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 15V 1.1A 2SMD
Shipping
SMD100F-2018-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
2-SMD
Series:
PolySwitch®, SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
15V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.1 A
Current - Trip (It):
2.2 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
500 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
100 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
400 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.200" L x 0.180" W (5.08mm x 4.58mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.060" (1.52mm)