Bourns Inc. SMCJ36CA
Part No.:
SMCJ36CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ36CA.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Shipping
SMCJ36CA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMCJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
25.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
Yes
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C