Littelfuse Inc. SMCJ36CA
Part No.:
SMCJ36CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Datasheet:
SMCJ36CA.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Shipping
SMCJ36CA Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
SMCJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
25.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)