Littelfuse Inc. SMCJ350A
Part No.:
SMCJ350A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Datasheet:
SMCJ350A.pdf
Description:
TVS DIODE 350VWM 567VC DO214AB
Shipping
SMCJ350A Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
SMCJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
350V
Voltage - Breakdown (Min):
391V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
567V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
Yes
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C