XP Power SMC600PS12-C
Part No.:
SMC600PS12-C
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
SMC600PS12-C.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 600W
Shipping
SMC600PS12-C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
SMC (600W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
50 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
600W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3000 V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)