XP Power SMC500PS48-C
Part No.:
SMC500PS48-C
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
SMC500PS48-C.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 500W
Shipping
SMC500PS48-C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
SMC (500W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
10.42 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
500W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3000 V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)