Amphenol Piher Sensing Systems SMC10V10-103A2020MTA
Part No.:
SMC10V10-103A2020MTA
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
SMC10V10-103A2020MTA.pdf
Description:
POT 10K OHM 1/3W CERMET LINEAR
Shipping
SMC10V10-103A2020MTA Specifications
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Series:
SMC-10
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.333W, 1/3W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Top Adjustment
Temperature Coefficient:
Rotation:
235°
Resistive Material:
Cermet
Termination Style:
PC Pins
Actuator Type:
Round
Actuator Length:
1.181" (30.00mm)
Actuator Diameter:
0.157" (4.00mm)