Tripp Lite SMC1000T
Part No.:
SMC1000T
Manufacturer:
Tripp Lite
Category:
Uninterruptible Power Supply (UPS) Systems
Package:
Datasheet:
SMC1000T.pdf
Description:
UPS INTERNATIONAL SMART TOWER
Shipping
SMC1000T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tripp Lite
Series:
SmartPro
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Line Interactive (Input Regulation)
Voltage - Input:
100VAC, 110VAC, 120VAC
Applications:
General Purpose, Industrial Control
Form:
Tower
Power - Rated:
1kVA / 650W
AC Outlets:
8 (6 UPS, 2 Surge Only)
Backup Time - Max Load:
5 minutes
Media Lines Protected:
RJ45
Voltage - Output:
100V, 110V, 120V
Input Connector:
NEMA 5-15P
Output Connector:
NEMA 5-15R (8)
Cord Length:
5.9' (1.80m)
Approval Agency:
CSA, FCC, NOM, UL
Size / Dimension:
13.189" L x 6.811" W (335.00mm x 173.00mm)
Height:
10.197" (259.00mm)