STMicroelectronics SMBJ33A-TR
Part No.:
SMBJ33A-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMBJ33A-TR.pdf
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB
Shipping
SMBJ33A-TR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
SMBJ, TRANSIL™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)