Diodes Incorporated SMBJ12CA-13-F
Part No.:
SMBJ12CA-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMBJ12CA-13-F.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB
Shipping
SMBJ12CA-13-F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
SMBJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
30.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)