Allied Components International SMAC25-27G-RC
Part No.:
SMAC25-27G-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SMAC25-27G-RC.pdf
Description:
27NH 2% SMD AIR CORE INDUCTOR
Shipping
SMAC25-27G-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Air
Inductance:
27 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
3.5 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
4mOhm Max
Q @ Freq:
100 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant:
2.7GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
150 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.190" L x 0.150" W (4.83mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.165" (4.20mm)