Bourns Inc. SM91502ALE
Part No.:
SM91502ALE
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Pulse Transformers
Package:
Datasheet:
SM91502ALE.pdf
Description:
BMS XFORMER 1-CH 1000V AECQ +125
Shipping
SM91502ALE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SM
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Transformer Type:
Inductance:
150µH
ET (Volt-Time):
Turns Ratio - Primary:Secondary:
1CT:1CT
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.300" L x 0.265" W (7.62mm x 6.73mm)
Height - Seated (Max):
0.225" (5.72mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C