ITG Electronics, Inc. SM2011A-4R7MHF
Part No.:
SM2011A-4R7MHF
Datasheet:
SM2011A-4R7MHF.pdf
Description:
MOLDED INDUCTOR4.7UH 52.2M 5.5A
Shipping
SM2011A-4R7MHF Specifications
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.5 A
Current - Saturation (Isat):
5.5A
DC Resistance (DCR):
57.5mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)