ITG Electronics, Inc. SM2011A-1R0MHF
Part No.:
SM2011A-1R0MHF
Manufacturer:
ITG Electronics, Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SM2011A-1R0MHF.pdf
Description:
MOLDED INDUCTOR 1UH 11.2M 11A
Shipping
SM2011A-1R0MHF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ITG Electronics, Inc.
Series:
SM2011A
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.8 A
Current - Saturation (Isat):
8A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
12.9mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)