STMicroelectronics SM15T39CA
Part No.:
SM15T39CA
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SM15T39CA.pdf
Description:
TVS DIODE 33.3VWM 69.7VC SMC
Shipping
SM15T39CA Specifications
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SM15T, TRANSIL™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33.3V
Voltage - Breakdown (Min):
37.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
143A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)