Ohmite SM104031005FE
Part No.:
SM104031005FE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
SM104031005FE.pdf
Description:
RES 10M OHM 1% 1.5W RADIAL
Shipping
SM104031005FE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Slim-Mox
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 MOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1.5W
Composition:
Thick Film
Features:
High Voltage, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
1.080" L x 0.100" W (27.43mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.340" (8.64mm)