STMicroelectronics SLVU2.8-8A1
Part No.:
SLVU2.8-8A1
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
SLVU2.8-8A1.pdf
Description:
TVS DIODE 2.8VWM 15VC 8-SOIC
Shipping
SLVU2.8-8A1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
SLVU
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
8
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
2.8V
Voltage - Breakdown (Min):
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
15V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
24A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
Ethernet
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)