Cornell Dubilier Knowles SLPX471M400E4P3
Part No.:
SLPX471M400E4P3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
SLPX471M400E4P3.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
SLPX471M400E4P3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
SLPX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
423mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.51 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.69 A @ 20 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.772" (45.00mm)