Techflex SLN1.50NT50
Part No.:
SLN1.50NT50
Manufacturer:
Techflex
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
SLN1.50NT50.pdf
Description:
SILICA SLEEVE - 1 1/2" - NATURAL
Shipping
SLN1.50NT50 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Techflex
Series:
Flexo®
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Type:
Sleeving
Type Attributes:
Braided
Diameter - Inside:
1.000" (25.40mm)
Diameter - Outside:
1.500" (38.10mm)
Material:
Silica
Color:
Natural
Length:
50.00' (15.24m)
Wall Thickness:
0.060" (1.52mm)
Operating Temperature:
982°C