ITG Electronics, Inc. SLM40327A-R18KHF-CT
Part No.:
SLM40327A-R18KHF-CT
Manufacturer:
ITG Electronics, Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SLM40327A-R18KHF-CT.pdf
Description:
0.18uH, 20%, 0.85mOhm, 85Amp Max
Shipping
SLM40327A-R18KHF-CT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ITG Electronics, Inc.
Series:
SLM40327
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
180 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
30 A
Current - Saturation (Isat):
85A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.85mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.276" W (10.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)