Banner Engineering Corporation SLLE14-840-S
Part No.:
SLLE14-840-S
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Category:
Light Curtains
Package:
Datasheet:
SLLE14-840-S.pdf
Description:
LIGHT CURTAIN FINGER 14MM
Shipping
SLLE14-840-S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Series:
SLL
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Protection:
Finger
Detection Capability:
14mm
Protective Height:
840mm
Number of Beams:
Beam Pitch:
Operating Range:
0.1m ~ 12.0m
Features:
Transmitter Only
Ingress Protection:
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C
Voltage - Supply:
24VDC
Reset All
Search Similar
Result:
SLLE14-840-S FAQ
1. How to order SLLE14-840-S on CEX ELECTRONICS LIMITED?
3. Are the SLLE14-840-S price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SLLE14-840-S?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SLLE14-840-S.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Related Products
BEBK MSC Series - 5mm - A1 ( 4-20mA )
Milont Technology Co., Ltd
BEBK MSC Series - 15mm - A1 (4-20mA)
Milont Technology Co., Ltd
BEBK MSC Series - 10mm - A1 (4-20mA)
BEBK MSC Series - 35mm - A1 (4-20mA)
BEBK MSC Series - 25mm - A1 (4-20mA)
BEBK MSC Series - 50mm - A1 (4-20mA)
BEBK MSC Series - 20mm - A1 (4-20mA)
BEBK MSC Series - 75mm - A1 (4-20mA)
BEBK MSC Series - 100mm - A1 (4-20mA)