SL POWER / Advanced Energy SLE06S1203B01
Part No.:
SLE06S1203B01
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
SLE06S1203B01.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Shipping
SLE06S1203B01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
SLE06 (6W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
6 W
No Load Power Consumption:
75mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
0°C ~ 45°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
Multi-Blade (Sold Separately)
Features:
Size / Dimension:
2.89" L x 1.67" W x 1.21" H (73.5mm x 42.5mm x 30.7mm)