Essentra Components SLCS-250-16-01
Part No.:
SLCS-250-16-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Cable Supports and Fasteners
Package:
Datasheet:
SLCS-250-16-01.pdf
Description:
CBL CLIP WIRE SADDLE ARROWHEAD
Shipping
SLCS-250-16-01 Specifications
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
Richco
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Clip, Wire Saddle
Type Attributes:
Locking, Round, Standoff
Opening Size:
0.188" (4.78mm)
Mounting Type:
Arrowhead, Winged
Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Color:
Natural
Length:
Width:
0.250" (6.35mm)
Height:
1.530" (38.86mm)
Panel Hole Size:
0.187" (4.75mm)