Coilcraft SLC7649S-500KLD
Part No.:
SLC7649S-500KLD
Manufacturer:
Coilcraft
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SLC7649S-500KLD.pdf
Description:
FIXED IND 50NH 74A 0.17MOHM SM
Shipping
SLC7649S-500KLD Specifications
Manufacturer:
Coilcraft
Series:
SLC7649
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
50 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
74 A
Current - Saturation (Isat):
84A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.17mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
900MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.295" W (7.62mm x 7.49mm)
Height - Seated (Max):
0.195" (4.96mm)