SL POWER / Advanced Energy SLB300S24C
Part No.:
SLB300S24C
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
SLB300S24C.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 200W
Shipping
SLB300S24C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
SLB300 (300W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
8.35 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
200W (300W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.40" H (127.0mm x 76.2mm x 35.6mm)