SL POWER / Advanced Energy SLB300S15K
Part No.:
SLB300S15K
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
SLB300S15K.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 184W
Shipping
SLB300S15K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
SLB300 (300W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
12.7 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
200W (300W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.40" H (127.0mm x 76.2mm x 35.6mm)