3M SL8802/08-30DN5-00
Part No.:
SL8802/08-30DN5-00
Manufacturer:
3M
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
SL8802/08-30DN5-00.pdf
Description:
CBL RIBN 8COND 0.093 SILVER 500'
Shipping
SL8802/08-30DN5-00 Specifications
Manufacturer:
3M
Series:
SL8800
Packaging:
Spool
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Cable Type:
Flat Twin Axial
Number of Conductors:
8 (4 Pair)
Pitch:
0.093" (2.37mm) Between Pairs
Length:
500.0' (152.40m)
Wire Gauge:
30 AWG
Conductor Strand:
Solid
Shielding:
Shielded
Jacket Color:
Silver
Ribbon Thickness:
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width:
Jacket (Insulation) Material:
Polyolefin (PO)
Voltage:
150 V