Magna-Power Electronics SL100-80/208+LXI
Part No.:
SL100-80/208+LXI
Manufacturer:
Magna-Power Electronics
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
SL100-80/208+LXI.pdf
Description:
POWER SUPPLY PROGRAMED DC 8 KW 0
Shipping
SL100-80/208+LXI Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Magna-Power Electronics
Series:
SL
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Rack Mount (AC to DC)
Voltage - Supply:
208VAC
Number of Outputs:
Voltage - Output:
0 ~ 100VDC
Current - Output:
0 ~ 80A
Display Type:
LED
Number of Characters:
3.5, 4
Size / Dimension:
24.000" L x 19.000" W x 1.720" H (609.60mm x 482.60mm x 44.50mm)
Features:
Ethernet, Programmable, RS-232, Tracking
Power (Watts):
8000W