Infineon Technologies SKW15N120FKSA1
Part No.:
SKW15N120FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
SKW15N120FKSA1.pdf
Description:
IGBT 1200V 30A 198W TO247-3
Shipping
SKW15N120FKSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
52 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.6V @ 15V, 15A
Power - Max:
198 W
Switching Energy:
1.9mJ
Input Type:
Standard
Gate Charge:
130 nC
Td (on/off) @ 25°C:
18ns/580ns
Test Condition:
800V, 15A, 33Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
65 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)