Alps Alpine SKPFAAA010
Part No.:
SKPFAAA010
Manufacturer:
Alps Alpine
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
SKPFAAA010.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Shipping
SKPFAAA010 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Alps Alpine
Series:
SKPF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 12VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical:
10.00mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
PC Pin
Outline:
9.00mm x 8.00mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
400gf
Ingress Protection:
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C