Essentra Components SKL45-250
Part No.:
SKL45-250
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Cable Supports and Fasteners
Package:
Datasheet:
SKL45-250.pdf
Description:
CBL CLIP TWIST LOCK NAT ARROW
Shipping
SKL45-250 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
Richco, KURLY-LOK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Clip, Twist Lock
Type Attributes:
45° Entry, Standoff
Opening Size:
0.150" ~ 0.250" (3.81mm ~ 6.35mm)
Mounting Type:
Arrowhead, Winged
Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Color:
Natural
Length:
0.980" (24.89mm)
Width:
Height:
1.050" (26.67mm)
Panel Hole Size:
0.187" (4.75mm)