NKK Switches SK12ADW01
Part No.:
SK12ADW01
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Keylock Switches
Package:
Datasheet:
SK12ADW01.pdf
Description:
SWITCH KEYLOCK 2POS SPDT 3A 125V
Shipping
SK12ADW01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
SK
Packaging:
Box
Product Status:
Last Time Buy
Circuit:
SPDT
Number of Positions:
2
Switch Function:
On-On
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
3A (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Flat Key
Key Removable Positions:
All
Angle of Throw:
90°
Contact Material:
Silver (Ag)
Contact Finish:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 12.00mm Dia
Features:
Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C