Littelfuse Inc. SK055NTP
Part No.:
SK055NTP
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SK055NTP.pdf
Description:
SCR 1KV 55A TO263
Shipping
SK055NTP Specifications
Package/Case:
Voltage - Off State:
1 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
40 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.8 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
35 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
55 A
Current - Hold (Ih) (Max):
60 mA
Current - Off State (Max):
30 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
550A, 650A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C