KYOCERA AVX SK047C154KBRTR1
Part No.:
SK047C154KBRTR1
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
SK047C154KBRTR1.pdf
Description:
GV LEADED SPECIAL
Shipping
SK047C154KBRTR1 Specifications
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SK
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.402" L x 0.200" W (10.20mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.461" (11.72mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)