Littelfuse Inc. SK035KTP
Part No.:
SK035KTP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
SCRs
Package:
TO-218-3 Isolated Tab, TO-218AC
Datasheet:
SK035KTP.pdf
Description:
SCR 1KV 35A TO218
Shipping
SK035KTP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
40 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.8 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
22 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
35 A
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Current - Off State (Max):
20 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
425A, 500A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C