Littelfuse Inc. SJ6010VS2TP
Part No.:
SJ6010VS2TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
SCRs
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Datasheet:
SJ6010VS2TP.pdf
Description:
SCR 600V 10A TO251AA
Shipping
SJ6010VS2TP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
SJ
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
800 mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
6.4 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
10 A
Current - Hold (Ih) (Max):
6 mA
Current - Off State (Max):
5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
83A, 100A
SCR Type:
Sensitive Gate
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)