Littelfuse Inc. SJ6008V1TP
Part No.:
SJ6008V1TP
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Datasheet:
SJ6008V1TP.pdf
Description:
SCR 600V 8A TO251
Shipping
SJ6008V1TP Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
5.1 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Current - Hold (Ih) (Max):
20 mA
Current - Off State (Max):
10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
83A, 100A
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)