Littelfuse Inc. SJ6006VTP
Part No.:
SJ6006VTP
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Datasheet:
SJ6006VTP.pdf
Description:
SCR 600V 6A TO251
Shipping
SJ6006VTP Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
15 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
3.84 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
6 A
Current - Hold (Ih) (Max):
6 mA
Current - Off State (Max):
10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
83A, 100A
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)