Littelfuse Inc. SJ4016R2TP
Part No.:
SJ4016R2TP
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SJ4016R2TP.pdf
Description:
SCR 400V 16A TO220R
Shipping
SJ4016R2TP Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Voltage - Off State:
400 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
10 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Current - Off State (Max):
10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
188A, 225A
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)