Littelfuse Inc. SJ4012RTP
Part No.:
SJ4012RTP
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SJ4012RTP.pdf
Description:
HIGH TJ 400V 12A SCR TO220R
Shipping
SJ4012RTP Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
20 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
7.6 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Current - Hold (Ih) (Max):
60 mA
Current - Off State (Max):
10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
100A, 120A
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)