Vishay Siliconix SISS10ADN-T1-GE3
Part No.:
SISS10ADN-T1-GE3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
PowerPAK® 1212-8S
Datasheet:
SISS10ADN-T1-GE3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 31.7A/109A PPAK
Shipping
SISS10ADN-T1-GE3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Series:
TrenchFET® Gen IV
Package/Case:
PowerPAK® 1212-8S
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
31.7A (Ta), 109A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.65mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
61 nC @ 10 V
Vgs (Max):
+20V, -16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3030 pF @ 20 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
4.8W (Ta), 56.8W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)