Vishay Siliconix SIHP15N60E-GE3
Part No.:
SIHP15N60E-GE3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SIHP15N60E-GE3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 15A TO220AB
Shipping
SIHP15N60E-GE3 Specifications
Series:
E
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
280mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
78 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1350 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
180W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)