Vishay Siliconix SIHB22N60S-GE3
Part No.:
SIHB22N60S-GE3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SIHB22N60S-GE3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 22A D2PAK
Shipping
SIHB22N60S-GE3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Series:
S
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
22A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
190mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
110 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2810 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
250W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)