Infineon Technologies SIGC18T60NCX1SA3
Part No.:
SIGC18T60NCX1SA3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
Die
Datasheet:
SIGC18T60NCX1SA3.pdf
Description:
IGBT 3 CHIP 600V WAFER
Shipping
SIGC18T60NCX1SA3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Die
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
20 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 20A
Power - Max:
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
21ns/110ns
Test Condition:
300V, 20A, 13Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)