Infineon Technologies SIGC15T60EX1SA1
Part No.:
SIGC15T60EX1SA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
Die
Datasheet:
SIGC15T60EX1SA1.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 600V 30A DIE
Shipping
SIGC15T60EX1SA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
TrenchStop™
Package/Case:
Die
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
90 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.9V @ 15V, 30A
Power - Max:
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)