Festo Corporation SIEN-M30B-PS-K-L
Part No.:
SIEN-M30B-PS-K-L
Manufacturer:
Festo Corporation
Category:
Proximity Sensors
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
SIEN-M30B-PS-K-L.pdf
Description:
PROXIMITY SWITCH
Shipping
SIEN-M30B-PS-K-L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Festo Corporation
Series:
SIEN
Package/Case:
Cylinder, Threaded - M30
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Sensor Type:
Inductive
Sensing Distance:
0.394" (10mm)
Output Type:
PNP-NO, 3-Wire
Response Frequency:
Shielding:
Unshielded
Material - Body:
Nickel-Plated Brass, Polyester (PBTP)
Voltage - Supply:
10V ~ 30V
Termination Style:
Cable
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C